Jak poradzić sobie z suchą skórą głowy?
Sucha skóra głowy jest dolegliwością wynikającą z różnych przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych. Zazwyczaj wiąże się z niedostateczną produkcją sebum, czyli naturalnej warstwy ochronnej skóry. Poza tym do przesuszenia przyczyniają się nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne lub odwodnienie organizmu. Sprawdźmy, jak można poradzić sobie z tym problemem w skuteczny sposób! W jaki sposób dbać na co dzień o zdrowie skóry głowy?
Objawy suchej skóry głowy
Jak objawia się sucha skóra głowy? W tym wypadku pierwszymi objawami są uczucie napięcia, swędzenia i widoczne złuszczanie naskórka. Drobne płatki skóry nie przylegają do włosów, lecz opadają na ramiona. Faktem jest, że coraz więcej osób zmaga się z tym problemem, doświadczając jednocześnie nadwrażliwości skóry na kosmetyki i dotyk, co może skutkować stanami zapalnymi i zaczerwienieniem. Przy zaawansowanym przesuszeniu mogą pojawiać się drobne pęknięcia naskórka i osłabienie włosów – stają się one łamliwe, podatne na wypadanie i matowe. Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który wykluczy (lub potwierdzi) niedobory składników odżywczych, choroby dermatologiczne lub inne problemy tego typu oraz wskaże najlepsze rozwiązania.
Skuteczne sposoby na nawilżenie skóry głowy
Aby złagodzić objawy suchej skóry głowy, trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację i przywrócenie równowagi hydrolipidowej. Ogromnie ważne jest tutaj stosowanie naturalnych olejów – np. oleju kokosowego, jojoba, lnianego lun arganowego, które nawilżają i chronią skórę przed suchością. Poza tym pamiętajmy o regularnym masażu z wykorzystaniem olejów, co wspomaga mikrokrążenie i pobudza regeneracją naskórka! Możemy także zastosować płukanki i maski z dodatkami mleka owsianego, aloesu lub siemienia lnianego, które dostarczają skórze cennych składników odżywczych. Przy bardzo suchej skórze głowy pomocny okazuje się delikatny peeling cukrowy lub enzymatyczny, który ma za zadanie usuwać martwy naskórek i przygotowywać skórę na lepsze wchłanianie substancji nawilżających. Unikajmy mycia głowy w gorącej wodzie i sięgajmy po łagodne szampony, tak aby utrzymać naturalną barierę ochronną skóry.
Złuszczanie naskórka
Czy peeling skóry głowy jest dobrym rozwiązaniem przy przesuszeniu tego obszaru? Okazuje się, że regularne złuszczanie naskórka stanowi istotny element pielęgnacji, zwłaszcza gdy borykamy się z tym problemem. Dzięki peelingowi usunięte zostają martwe komórki skórne, pozostałości kosmetyków i zanieczyszczenia. Poprawie ulega nie tylko mikrokrążenie, lecz także dotlenienie skóry. Do suchej skóry głowy wybierajmy peelingi enzymatyczne lub delikatne mechaniczne z naturalnymi składnikami (mielone pestki owoców, drobinki cukru). W efekcie skóra stanie się bardziej podatna na wchłanianie substancji regenerujących i nawilżających.
Mocno przesuszona skóra głowy wymaga szczególnego traktowania. Zapomnijmy o zbyt częstym lub agresywnym złuszczaniu naskórka, gdyż to może naruszyć barierę hydrolipidową skóry. Zalecane jest stosowanie peelingu raz na dwa tygodnie i łączenie go z intensywną pielęgnację nawilżającą!